Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Jak netradičně na výuku jazyků (2.) – metoda LAMP

15.3.2018 | Umístěno v: Rady a tipy | Štítky: , ,

Ve dvou se to táhne. LAMP je o komunikaci ve skupině.

Ve dvou se to táhne. LAMP je o komunikaci ve skupině.

Kdepak, nejedná se o žádné biflování pod lampou, právě naopak. Při využití výukové metody LAMP se počítá s výrazným zapojením studenta do „života“, s mluvením a s podněcující, tvořivou činností těsně spjatou s konkrétním jazykem.

LAMP znamená mluvit

Metoda LAMP se volně překládá „naučte se málo a použijte hodně“ (Loop Mediated Isothermal Amplification). Jazyková výuka se zaměřuje zejména na běžnou konverzaci. Není to tak, že se učíte samostatně oddělitelné věci (jako při tradičním pojetí), nýbrž rovnou slovíčka a gramatiku v souvislostech a v situacích, které mohou nastat a jsou součástí každodenního života.

Hodně se sází na dialog i monolog. Důležité je mluvit, mluvit a mluvit.

LAMP vede k pozitivní vazbě

Jedním z cílů metody LAMP je také vytvořit u studenta kladný vztah jazyku. Může vzniknout třeba i překládáním zajímavých článků a textů, sledováním filmů v originále, četbou zjednodušených knih atd. V České republice sice jazykovou školu se specializací na LAMP nenajdete, avšak to nejlepší z ní využíváme na jazykových kurzech u nás.

LAMP uvolňuje mysl

Podobně jako u jiných alternativních metod i LAMP používá techniky sloužící k uvolnění studentů a jejich co nejlepšímu naladění na výuku. Nemusí tedy probíhat klasicky v lavicích, avšak v pohodlných křesílkách nebo na polštářích na zemi, hraje relaxační hudba a často se zařazují pohybová cvičení. Zdi zdobí plakáty s frázemi a rčeními.


  • Přečtěte si o dalších metodách v našem seriálu o netradiční výuce jazyků: AVGS.

Díky zapojení více smyslů si žáci lépe zapamatují probírané učivo. Výuka je mnohem zábavnější, hodina rychle uteče a navíc dochází ke spuštění paměťového mozkového centra.

Událost dne

21. září – 1982

OSN deklarovala 21. září jako Mezinárodní den míru. Věnovaný je míru a specificky absenci války. Svátek si připomíná mnoho zemí, politických skupin, vojenských skupin a lidí. Poprvé se tento den slavil v roce 1981.

Nejnovější články

Novinky – nový člen týmu

17.9.2018

Vítáme k dnešnímu datu 17.září 2018 nového…

přečíst článek

Andersen, dekontextualizace a další zajímavosti dánštiny

2.9.2018

Když se řekne Dánsko, většině z nás…

přečíst článek

Parkoviště, Čína a naše další novinky (2. čtvrtletí 2018)

24.8.2018

Jak si užíváte prázdniny? Je vám vedro?…

přečíst článek