Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Šílený van Gogh, tři éčka a další zajímavosti z nizozemštiny

3.5.2018 | Umístěno v: Zajímavosti | Štítky: ,

Voda a tulipány patří k symbolům Nizozemí.

Voda a tulipány patří k symbolům Nizozemí.

Chcete se naučit holandsky, nebo nizozemsky? „B“ je správně, neboť výraz holandština není zcela přesný. Díky znalosti nizozemštiny se dorozumíte nejen v Nizozemsku, ale také v severní Belgii (Vlámsku), v severní Francii a na ostrovech Aruba, Svatý Martin, Bonaire či Curaçao.

Na jihu Afriky se z ní vyvinul samostatný jazyk afrikánština, oba jsou však oboustranně srozumitelné. Nářečí nizozemského jazyka dělíme na nizozemská a vlámská. Nizozemština působí tvrdě, dalo by se říci až arogantně. Oproti tomu je vlámština měkčí a jemnější.

Historie a původ nizozemského jazyka

Vznik nizozemštiny, západogermánského jazyka, kterým mluví přibližně 24 milionů lidí na celém světě, se datuje přibližně kolem roku 700.

Obsahuje hodně shodných znaků s němčinou (svědčí o tom i její dva členy – určitý (de, het) a neurčitý een), výslovnost a pravopis je ale odlišný. I ve slovní zásobě je patrný německý vliv, na nizozemštině se ovšem výrazně podepsala taktéž francouzština. V poslední době přebírá spoustu nových slov z angličtiny.

Prozkoumejte nizozemštinu a její zajímavosti

Nejstarší známá nizozemská věta zní „Hebban olla vogala nestas hagunnan, hinase ic enda tu, wat unbidan we nu“ (v překladu „Všichni ptáci si již dělají hnízda, kromě mne a tebe, na co čekáme?“). Napsal ji vlámský mnich v klášteře v anglickém Rochesteru.

Nejdelší nizozemské slovo za sebe naskládalo 53 hlásek: „Kindercarnavalsoptochtvoorbereidingswerkzaamhedenplan“. Česky to znamená „plán přípravných aktivit pro dětský karnevalový průvod“. O pozornost si říká i nejkratší nizozemský název města („Aa“) a také slova obsahující tři za sebou jdoucí samohlásky „e“ („tweeën“ a „ideeën“).Uvedená slova vám možná nic neříkají, zato určitě znáte holandského myslitele a představitele zaalpské renesance a humanismu Erasma Rotterdamského. Tento filozof vlastního jména Gerrit Gerritszoon se proslavil hlavně díly jako Chvála bláznivosti a O Svobodné vůli. Stejného věhlasu dosáhl též malíř Vincent van Gogh. Namaloval nejen slavnou Slunečnici, ale v záchvatu šílenství si také uřezal ucho.

Událost dne

20. září – 1984

– Sebevražedný atentátník v autě zabil 12 lidí před americkou ambasádou v Libanonském Bejrútu.

Nejnovější články

Novinky – nový člen týmu

17.9.2018

Vítáme k dnešnímu datu 17.září 2018 nového…

přečíst článek

Andersen, dekontextualizace a další zajímavosti dánštiny

2.9.2018

Když se řekne Dánsko, většině z nás…

přečíst článek

Parkoviště, Čína a naše další novinky (2. čtvrtletí 2018)

24.8.2018

Jak si užíváte prázdniny? Je vám vedro?…

přečíst článek