Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Čučoriedky, Lasica a další zajímavosti ze slovenštiny

31.5.2018 | Umístěno v: Zajímavosti | Štítky: ,

Toto jsou čučoriedky. Slovensky borůvky.

Toto jsou čučoriedky. Slovensky borůvky.

Na informacích, že vlivem společné historie je k češtině nejbližším jazykem slovenština, a že k psaní používá latinku, není nic objevného. Věděli jste však také o tom, že se jedná o úřední jazyk nejen na Slovensku, ale i v Česku a v Srbsku (Vojvodině)? Pojďme se do tajů a záhad slovenského jazyka zavrtat ještě hlouběji.

Slovenštinou, která zní v porovnání s češtinou mnohem měkčeji, mluví 7 milionů lidí. Její nářečí se rozdělují na západoslovenská (nejbližší českému jazyku), středoslovenská a východoslovenská. V oblastech Spiše, Oravy a Horní Kysuce se používají tzv. goralská nářečí, hodně podobná polštině.

Jak se slovenština liší od českého jazyka

O slovenský jazyk se „stará“ Jazykovědný ústav Ľudovíta Štúra při Slovenské akademii věd. Nemůže za to, že slovenština nemá „ě“ ani „ř“, zato zná „ô“ a taktéž „ä“. Slovenská příjmení (v čele s osobnostmi jako Milan Lasica, Július Satinský, Samo Chalupka, Ján Kollár, Miroslav Žbirka, Jozef Vengloš, Miroslav Šatan či Juraj Jánošík) se přechylují stejně jako v češtině.Srovnávat slovenštinu a češtinu je ovšem ošemetné. Slovenská gramatika i pravopis jsou jednodušší než v našem podání, pořádný zmatek však nastane v případě etymologie. Spousta slovenských slov nám může přijít legrační (bocian = čáp, pačmaga = potvora,ťava = velbloud, zimomriavky = mít husí kůži), jindy se slovní význam při překladu ze slovenštiny posouvá:

  • Slovenská „kapusta“ znamená české „zelí“, česká „kapusta“ je slovenský „kel“,
  • slovenský výraz „chudý“ znamená česky „hubený“, česky „chudý“ je slovensky „chudobný“.

Historie a rarity slovenštiny

Nejstarší slovenská literatura vznikla už na konci 9. století v době Velkomoravské říše. Jednu z nejvýznamnějších slovenských literárních památek tvoří tzv. Nitriansky kódex, jehož vznik se datuje přibližně kolem roku 1083.

A na závěr si přečtěte pár zajímavých slovenských slov. Nejdelší slovenské slovo obsahuje 55 hlásek (sedemstodeväťdesiatsedemtisícsedemstodeväťdesiatsedemi), druhé nejdelší slovo jich má o 11 méně (znajneprekryštalizovávateľnejšievajúcimi). A nejkrásnějším slovenským slovem se v jedné internetové anketě stala „čučoriedka“ (borůvka).

Událost dne

19.října – 2005

Začal soud se Saddámem Husajnem.

Nejnovější články

Egypťan, 14 pádů a další zajímavosti finštiny

10.10.2018

Minule jsme si tady docela pěkně povídali…

přečíst článek

Vánoce se blíží, věnujte jedinečný dárek od JSV

9.10.2018

Ač se do zdá neuvěřitelné – zvláště…

přečíst článek

Kde a jak získat apostilu

6.10.2018

Na první pohled se může jednat o…

přečíst článek