Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

5 francouzských knih pro zpestření vašeho studia

1.11.2018 | Umístěno v: Rady a tipy | Štítky:

Jak to bylo s Malým princem? Přečtěte si ve francouzštině.

Jak to bylo s Malým princem? Přečtěte si ve francouzštině.

Kterou knihu si přečíst, abyste si ověřili a zároveň rozvinuli své znalosti francouzského jazyka? Zapomeňte na mimořádně čtivé, avšak složité a rozsáhlé klenoty francouzské literatury, jako jsou Chrám Matky Boží od Victora Huga, Tři mušketýři od Alexandra Dumase či Dědictví otců od Roberta Merleho, a vyberte si raději titul z našeho rychlého seznamu.

Důležitý faktor, který při výběru francouzské knížky také musíte zvážit, je úroveň jejího jazykového zpracování. V praxi to znamená, že si můžete vybrat mezi knihami v přesném originálu, nebo upravenými do jednodušší francouzštiny, dobře stravitelné i začátečníky.

Malý princ (Le petit prince)

Asi nejlepší knihu pro studenty francouzštiny po prvním ročníku představuje Malý princ od dobrodruha Antoina de Saint-Exupéry. Jednu z nejznámějších moderních pohádek o setkání pilota havarovaného na Sahaře s vyslancem vzdálené planety napsal roku 1943 a dodnes se jí prodalo téměř 150 miliónů výtisků. Podivuhodný svět zabydlel zvláštními postavami, osladil poutavým příběhem a dozdobil řadou metafor i velkých myšlenek.

Asterix (Astérix le Gaulois)

Velice vhodnou variantou četby ve francouzském jazyce jsou komiksy – právě začátečníkům je vřele doporučujeme. Ostatně, proč nevyužít faktu, že Francie patří mezi světové komiksové velmoci a právě tady vznikly některé z nejslavnějších kreslených seriálů na světě? Nevíte-li, jaký titul zvolit, zkuste Asterixe. Malý velký Gal vymyšlený René Goscinnym a kreslený Albertem Uderzem znamená spoustu legrace, ale i ponaučení z éry starověkého Říma.Na kometě (Hector Servadac. Voyages et aventures á travers le monde solaire)

Parádní zábavu zaručuje také Jules Verne a jeho báječný svět plný dobrodružství, napětí a vynálezů. Vědeckofantastický román Na kometě vznikl v roce 1877 a kromě skvělého počtení přináší též řadu informací o sluneční soustavě, byť mnohdy poněkud zastaralých. Kdo by obsahu moc nerozuměl, může se ještě podívat na roztomilé filmové zpracování od Karla Zemana.

Malý Mikuláš (Le Petit Nicolas)

U literatury pro mládež, resp. přímo pro děti ještě chvíli zůstaneme (začínáte-li se studiem francouzštiny, pusťte se do četby právě tady). I u nás velice populární řada humorných povídek o Malém Mikulášovi se velice dobře čte též ve francouzském jazyce. Stvořil ji nám už známý René Goscinny a dosud zahrnuje jedenáct titulů včetně takřka kultovního dílu Mikuláš a jeho přátelé.

Druhý život začíná ve chvíli, kdy pochopíš, že máš jen jeden (Ta deuxieme vie commnece quand tu comprends que tu n´en as qu´une)

Máte-li chuť na něco přeci jen jiného, než jsou fantasmagorie pro náctileté, a vaše znalosti francouzštiny zahrnují více než prvních pár lekcí, sáhněte například po autorce Raphaëlle Giordanové. Přesněji řečeno po jejím úspěšném a úsměvném románu s morálním podtextem Druhý život začíná ve chvíli, kdy pochopíš, že máš jen jeden. Navíc zjistíte, jak bojovat s případnou „akutní rutinidou“, častou chorobou dnešních třicátníků.

Událost dne

20. ledna – 1996

Na území Palestinské autonomie proběhly volby, byla zvolena Palestinská rada a Jásir Arafat se stal prezidentem

Nejnovější články

Thor, dva jazyky a další zajímavosti z norštiny

14.1.2019

Některé jazyky jako kdyby snad ani neexistovaly.…

přečíst článek

Google Translate v novém kabátu

10.1.2019

Není to tak dávno, co překladač Google…

přečíst článek

Rozhovor na Local Experts: Jana Švihlová

8.1.2019

Interview – Mgr. Jana Švihlová Přečtete si…

přečíst článek