Dříve panoval názor, že učit předškolní děti cizímu jazyku je zcela zbytečné. Poslední studie však dokazují, že opak je pravdou. Ideální čas začít s učením je v prvních dvou až čtyřech letech vaší ratolesti. Malé děti si osvojí cizí jazyk zcela přirozeně, nebudou to nijak řešit (jak to často dělávají dospělí) a budou se ho učit spolu s mateřským jazykem.

Pouštějte dětem písničky, zpívejte s nimi, naučte je různá říkadla. Pokud se jim písnička líbí, jsou schopny zpívat pořád dokola a tím si ji lehce zapamatují. Zapojit můžete i různé pohybové aktivity, hry (zkuste třeba pexeso) a povídání. Děti se nejen zabaví, ale především se touto formou učí, a to naprosto přirozeným způsobem.

Opakování, matka moudrosti

Kontakt s jazykem je důležitý, proto si i při každodenních činnostech či hrách procvičujte slovíčka. Používejte jednoduché věty typu What is it? a What colour is it? Takové základní věty se děti lehce naučí a než se nadějete, budou na ně odpovídat.

Cizímu jazyku byste se měli věnovat každý den, postačí i chvilka. Rozhodně ale není dobré nutit děti mluvit cizím jazykem. Mnohem lepší je, snažit se vytvořit zcela nenucenou situaci. Například během přípravy snídaně říkejte Milk or tea? a I love tea… and you? Dítka určitě budou reagovat.

Opakujte základní slovesa jako go (jít), eat (jíst), play (hrát si), užívaná dennodenně a snadno zapamatovatelná. Z podstatných jmen začněte nejdříve s barvami, pozdravy či písmeny.

A nezapomeňte, důležitá je také chvála.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *