Budapešť a Dunaj jedno jsou.

Budapešť, maďarské hlavní město plné jazyků

Prahu a Budapešť dělí zhruba 530 kilometrů a autobusem či vlakem jste tam za sedm hodin. V klidu a pohodě, za pár korun, bez nutnosti platit dálniční známky nejen v Maďarsku, ale i na Slovensku. Ideální tip na prodloužený víkend, zvláště když se Budapešť pyšní řadou historických i moderních památek a nabízí také kulturu, zábavu i relaxaci.

Je tu pouze jeden zádrhel. Maďarštině rozumí jenom málokdo.

Připravili jsme proto pro vás stručného průvodce po největších budapešťských atrakcích – s jejich názvy v originálním znění s titulky.

Lázně (fürdő)

Většina Čechů míří do „Perly na Dunaji“ za lázněmi. O Budapešti se totiž často mluví jako o největší lázeňské metropoli světa, vždyť zde vyvěrá více než stovka termálních pramenů a v patnácti veřejných lázních se teplota vody pohybuje od 21 do 76 stupňů Celsia. V lázních si můžete užívat příjemnou atmosféru a zároveň obdivovat majestátní architekturu s překrásnou výzdobou. K nejnavštěvovanějším patří jedny z největších a nejstarších lázní Széchenyi či secesní Gellért (celodenní vstupně vyjde v přepočtu na 350 korun). K dalším lázním se řadí:

  • Király,
  • Rudas,
  • Lukács.

Parlament (Országház)

Patří mezi nejstarší vládní budovy v Evropě a k národním symbolům Maďarska. Stavba parlamentu z konce 19. století má dvě identické zasedací síně, ale v současnosti se využívá pro zasedání parlamentu pouze jedna a druhá slouží k prohlídkám. V budově parlamentu jsou také vystaveny maďarské korunovační klenoty. Návštěvníci mohou během padesátiminutové prohlídky obdivovat nejen tyto klenoty, ale i řadu soch, reliéfů a zdobených chodeb a schodišť.

Budínský hrad (Budai Vár)

Jednu z dominant Budapešti se vyplatí navštívit nejen kvůli prohlídce hradu samotného a řadě institucí v něm sídlících (Národní galerie, Národní knihovna, Historické muzeum), ale také pro jedinečný výhled na město. K hradu lze vyjet autobusem, ale romantici určitě dají přednost historické pozemní lanovce (Budavári Sikló).Andrássyho třída (Andrássy út)

Andrássyho třída představuje nejznámější a nejvýstavnější ulici Budapešti, která se přes více než dva kilometry táhne od baziliky svatého Štěpána až k náměstí Hrdinů. Návštěvníci na ní nalezenou bezpočet luxusních butiků předních světových značek, množství restaurací a kaváren, řadu muzeí a galerií, mnoho státních budov, velvyslanectví a paláců. Nejzajímavější stavbou je majestátní budova Státní opery.

Mohlo by vás zajímat

Na kterém ministerstvu vyřídit apostilu

Připojením apostily (neboli vyššího ověření listin) k oficiálnímu dokumentu se prokazuje jeho ověření za účelem použití v zahraničí. Tuto tzv. legalizaci mají na starosti jednotlivá ministerstva

Vylepšujeme pro vás web JSV

Chceme, abyste se na našich webových stránkách cítili příjemně, dobře se orientovali a rychle našli vše, co potřebujete. Zároveň si uvědomujeme, že web je živým