Bičem jazyky neučíme, metodou drilu ano.

Jak netradičně na výuku jazyků (9.) – metoda drilu

Říká se, že opakování je matka moudrosti. Tohle přísloví dotažené k dokonalosti tvoří základ výukové metody drilu. Umí být velice efektivní a zároveň zábavná, nemusí vyhovovat každému, ale kdo se v ní najde, může se těšit na ohromné posuny ve znalostech. A ani to moc nebolí, neboť tento způsob studia cizích jazyků ve skutečnosti žádný bič nepoužívá.

To jen taková malá odbočka pro ty, co se báli, že dril souvisí s bičem.

Pravdou ovšem zůstává, že lektor pro metodu drilu by měl být hodně dynamický a schopný svižného přesunu pozornosti ke všem studentům. Zároveň musí poslechem umět ověřovat správnou výslovnost celé skupiny.

Jak funguje metoda drilu

Tím se dostáváme k vlastnímu principu jazykové metody drilu. K zafixování nových informací do podvědomí u ní dochází nepřetržitým, hlasitým, sborovým opakováním. Snahou je docílit podmíněného reflexu (tzv. „dynamického stereotypu“), jinak řečeno: žák opakuje tak dlouho, dokud neodpovídá automaticky a bez přemýšlení.Role zkušeného a kvalitního lektora se v tu chvíli jeví jako zásadní: udává společné tempo, dbá na absolutní vyloučení mateřského jazyka a prověřuje získané znalosti. Jakmile objeví nedostatky, dril se rozjíždí znovu.

Klady a zápory drilové metody

Zdá se vám to tak nějak „brutální? Uvědomte si několik faktů:

  • Není se co divit, drilová metoda vychází z audioorálních metod americké armády.
  • Studenti jsou ze správného procvičování drilem nadšeni, někdy takřka upadají do transu.
  • Jazykové drilování přináší vynikající výsledky a látka vám v mozku doslova uvízne.
  • Výše uvedené platí pouze v případě, že student má vysokou osobní motivaci.

Skupinová forma opakování navíc umožňuje studentům uvolnit se a hovořit bez studu. Ideální pro každého, kdo se mluvit cizím jazykem bojí.

Principů jazykové metody drilu využíváme také během našich jazykových kurzů. Stačí nás kontaktovat, a pokud máte jenom trochu snahy, s výukou angličtiny, ruštiny či němčiny vám rádi pomůžeme. Doma se takhle cizí jazyk nikdy sami nenaučíte!

Mohlo by vás zajímat

Na kterém ministerstvu vyřídit apostilu

Připojením apostily (neboli vyššího ověření listin) k oficiálnímu dokumentu se prokazuje jeho ověření za účelem použití v zahraničí. Tuto tzv. legalizaci mají na starosti jednotlivá ministerstva

Vylepšujeme pro vás web JSV

Chceme, abyste se na našich webových stránkách cítili příjemně, dobře se orientovali a rychle našli vše, co potřebujete. Zároveň si uvědomujeme, že web je živým