Pokud se nechceme učit jazyk klasicky, to znamená především biflováním slovíček a gramatiky, můžeme si vybrat z celé řady netradičních metod výuky. Některé z nich jsme si již představili, ale jak je to u dětí? Jaké metody studia cizích jazyků se hodí i pro ně?

Doporučit lze například jazykovou metodu TPR (Total Physical Response). Není však vysloveně výsadou nejmenších studentů nebo úplných začátečníků a dobře se může uplatnit též při hodinách dospělých. Za jejího zakladatele se považuje James J. Aster, na přelomu 80. a 90. let minulého století profesor psychologie na státní univerzitě v americkém San José.

Jak funguje metoda TPR

Lekce TPR rozhodně nejsou nudné, často se využívá mimika, pohybové aktivity, vyprávějí se příběhy či se uvádějí názorné příklady.TPR využívá principu spojování cizích výrazů s určitou pohybovou aktivitou. V podstatě pouze napodobuje to, co je nám vlastně naprosto přirozené, když se učíme náš mateřský jazyk. Rodiče mluví na dítě, v tu chvíli následuje jeho reakce, a pokud je odezva správná, dočká se pochvaly.

Během výuky TPR se učíte porozumět slovům, aniž byste si je museli překládat. Zkrátka „jen“ napodobujete činnost svého lektora a opakujete jeho slova. U základních pokynů (jako například sedni si, otevři sešit, zavři okno) to problémy nečiní. Postup lze aplikovat taktéž ve spoustě jiných výukových situací, jen musíte zapojit svou představivost.

Výhody metody TPR

Nevýhody metody TPR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *