Víte, který jazyk vznikl postupně z vulgárního základu, a přesto ho americká televizní stanice CNN několikrát zvolila za nejkrásnější na světě? Jedná se o italštinu, za staletí vývoje obroušenou hovorovou latinu, řeč císařů, papežů i velkých umělců. „Buon giorno“ a vítejte na setkání se zajímavými slůvky italského jazyka.

Pokračovat můžeme rovnou s dalšími frázemi, kterým určitě budete rozumět: „ciao amico“, „per favore“, „buona notte“, „amore mio“, „ti amo“, „arrivederci“… Zazněly ostatně v mnoha známých italských písničkách či filmech.

Italská slovíčka v češtině

Druhou povědomou skupinu tvoří česká slova, která k nám pronikla právě z italštiny. Čau, espresso, pasta nebo pizza jsou jasná na první poslech. Řeknete-li však i banka, župan, kasino, škrpál, pomeranč nebo groteska, mohl by vás Ital správně pochopit.Ne vše je ale tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát – aneb naopak ne vždy funguje. Řada českých slov má totiž v italštině úplně jiný význam. Pár příkladů? „Cielo“ není čelo, ale nebe, „panna“ je smetana, „pila“ baterka, „rana“ žába či „seno“ poprsí. A „botta“ neznamená botu, ale ránu, úder.

Italský jazyk ve zkratce i dlouze

Italština (archaicky vlaština) je románský jazyk, kterým mluví asi 70 milionů rodilých mluvčích, žijících převážně v Itálii, San Marinu a švýcarských kantonech Ticino a Grigioni. Po latině taktéž představuje druhý oficiální jazyk ve Vatikánu.

Za nejdelší italské slovo (nepočítáme-li názvy chemických sloučenin a číslovek, které se píšou dohromady) se považuje „precipitevolissimevolmente“ (velmi unáhleně, horempádem). Tvoří ho 26 písmen.

Přísloví a příjmení v italštině

Italština se pyšní bohatstvím vtipných přísloví. Podívejte se na několik z nich, české ekvivalenty si určitě domyslíte:

A jaká jsou nejčastější italská příjmení? Kdepak, na prvním místě byste marně hledali pány Cocottina a Picciho. Pořadí je následující:

  1. Rossi,
  2. Russo,
  3. Ferrari,
  4. Esposito,
  5. Bianchi,
  6. Romano,
  7. Colombo,
  8. Ricci,
  9. Marino,
  10. Greco.

Koho z nich znáte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *