Doložka, která se za účelem ověření podpisu a otisku razítka připojuje k oficiálním listinám či dokumentům, určeným k použití v zahraničí. Tak zní suchá definice. Jak však funguje apostila v praxi a co všechno je třeba udělat pro její bezproblémové získání?

Apostila se vystavuje především v úředním jazyce země, která danou listinu vydává. Může být i dvojjazyčná. Druhým jazykem většinou bývá angličtina. V České republice provádí tento úkon Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v případě listiny vydané justičními orgány (soudy, notáři, státním zastupitelstvím nebo exekutory) ministerstvo spravedlnosti ČR.

Jaké listiny ověřuje pracovní skupina legalizace ministerstva zahraničí

Jak získat apostilu

Osobně je možné apostilu k dokladům vyřídit během úředních hodin, zpravidla na počkání. Pokud máte větší množství dokumentů, doporučujeme se předem telefonicky spojit s pracovníky legalizace.Ověření listin apostilou lze realizovat i na základě písemné žádosti. Stačí, když žadatel pošle dokument s příslušným předchozím ověřením a průvodní dopis k ověření dané listiny, kde uvede:

Nezapomeňte přiložit (nevylepuje se) potřebný počet kolkových známek. Za ověření jednoho dokumentu to je 100 Kč (pro české listiny).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *