Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Kde a jak získat apostilu

6.10.2018 | Umístěno v: Služby | Štítky:

Apostila zní čarodějně, rádi vám s ní pomůžeme.

Apostila zní čarodějně, rádi vám s ní pomůžeme.

Na první pohled se může jednat o zbytečnou byrokracii, ve skutečnosti apostila doslova rozhoduje o tom, kam se bude ubírat náš život. Bez ní totiž bude dokument jako rodný list, oddací list či doklad o dosaženém vzdělání neplatný. Bavíme se samozřejmě o případech, kdy tyto dokumenty budete potřebovat v zahraničí.

Apostila slouží ke zjednodušení administrativních úkonů. V roce 1961 tzv. Haagskou úmluvou nahradila požadavek ověřování cizích veřejných listin. K úmluvě se postupně připojila většina evropských zemí snad kromě Vatikánu. A vzhledem k tomu, že ji respektují dokonce i v Rusku a USA, máte o starost méně.

Apostilu vydávají ministerstva

Plánujete-li v zahraničí rozsáhlejší akce, nejspíše se apostile nevyhnete. Její získání je však s námi opravdu hračkou. Zajistíme pro vás vydání apostily na Ministerstvu zahraničních věcí, kam se obracíme v případě listin ekonomického a finančního charakteru, matričních dokladů, obchodních smluv, patentů a zdravotních dokladů.Potřebujete-li apostilou ověřit listinu vydanou notářským nebo justičním orgánem (např. oddací list, rodný list, úmrtní list či způsobilost k uzavření manželství), kontaktujeme Ministerstvo spravedlnosti.

Úkony spojené s apostilou

Každá apostilní doložka se realizuje ověřením podpisu a otisku razítka na listině a nahrazuje v případech stanovených mezinárodními smlouvami superlegalizaci. Její vystavení provádí tzv. apostilní orgán v zemi vyhotovení konkrétní listiny. Nemusí tedy nutně jít o český zastupitelský úřad v zahraničí.

Jelikož se apostila vystavuje převážně ve dvou jazycích (v úředním jazyce cílového státu a v angličtině), patří k ní také ověřený překlad. Celý proces apostilace zabere zhruba jeden pracovní den.

Událost dne

14.prosince – 2002

Hans Enoksen zvolen premiérem Grónska. Oficiální jazykem je grónština

Nejnovější články

Psy, Kim a další zajímavosti z korejštiny

2.12.2018

Připadají vám asijské jazyky obzvláště složité? Možná…

přečíst článek

Moderní technologie pro tvorbu překladů

30.11.2018

Lze svěřit jazykový překlad počítači natolik, že…

přečíst článek

Obědy, romština a naše další novinky (3. čtvrtletí 2018)

29.11.2018

Pevně věříme, že předvánoční shon vás ještě…

přečíst článek