Rychlá kalkulace

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA

Odpovíme Vám ihned jakmile to bude možné. 

Soukromá poptávka
Firemní poptávka

V pracovní dny odpovíme během 10 – 15 minut, pokud máte urgentní poptávku k překladu – legalizaci, telefonujte

NON-STOP: +420 602 276 400

Stará, dobrá Anglie a stále dobrá angličtina

Jak vznikla angličtina

Kde se vlastně vzal současný nejrozšířenější světový jazyk? Angličtinou se mluví v mnoha zemích. Jako mateřský jazyk se používá ve Spojeném království, Austrálii, Spojených státech amerických, Kanadě, Irsku a na Novém Zélandu. V řadě států se uplatňuje i jako jeden z úředních jazyků (Indie, Jihoafrická republika, Pákistán, Filipíny, Malajsie, Botswana atd). Slouží též pro komunikaci mezi lidmi z různých zemí, proto je důležité anglicky se naučit a rozumět.

Angličtina se řadí mezi západogermánské jazyky a vznikla na území Anglie.

V pátém století našeho letopočtu vtrhly do východní Anglie anglosasky mluvící kmeny z různých částí severozápadního Německa (Sasové, Anglové) a Jutska (Jutové). Postupem času se jejich germánské jazyky sjednotily do „staroangličtiny“, nápadně se podobající dnešním nářečím severozápadního pobřeží Německa a Nizozemska (nebo Fríska). Původně je tedy angličtina anglofríský jazyk.

Normanský vliv na formování anglického jazyka

V roce 1066 si Anglii podmanili Normané a díky tomu přešlo do staroangličtiny hodně normanských slov. Normanský vliv zapůsobil na angličtinu velkou měrou a ovlivnil její vývoj i během dalších staletí. Podobně důležitý bylo i působení slov přejatých z řečtiny a latiny.

V 15. století nastaly velké změny ve výslovnosti anglického jazyka a spisovný dialekt angličtiny se začal více používat ve státní správě. To už také fungovali první tlumočníci angličtiny. K ustálení jazyka přispěl i rozvoj knihtisku. Vznik moderní angličtiny řadíme do doby Williama Shakespeara. První slovník angličtiny vydal v roce 1755 Samuel Johnson.

Ve 20. století mělo velký vliv na rozšíření jazyka rozhlasové vysílání. BBC znají dnes téměř všichni.

Mohlo by vás zajímat

Hindština. Přísloví, gramatika, zajímavosti

Hindština (hindī) patří k nejužívanějším jazykům nejen v Indii, ale také na celém světě (spolu s čínštinou, angličtinou a španělštinou). V Indii je sice pouze jedním z 23 oficiálních

Maráthština. Slovníček, gramatika, zajímavosti

Vzhledem k neuvěřitelnému počtu obyvatel Indie se tam v podstatě každý jenom trochu významnější jazyk řadí (s nadsázkou) mezi nejvíce používané na světě. Typický příklad představuje maráthština,