Rychlá kalkulace

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA

Odpovíme Vám ihned jakmile to bude možné. 

Soukromá poptávka
Firemní poptávka

V pracovní dny odpovíme během 10 – 15 minut, pokud máte urgentní poptávku k překladu – legalizaci, telefonujte

NON-STOP: +420 602 276 400

Dlouhý vlak má vagónů jako dlouhé slovo písmen.

Nejdelší slova na světě. Z jakého jazyka pochází?

Český jazyk je velmi bohatý. Jeho nová slova se tvoří také pomocí skloňování a odvozování. Díky četnému množství předpon a přípon tak vznikají delší a delší slova, která mohou mít i více než 30 písmen. Většinou jsou však uměle vytvořená a v obvyklé mluvě je nepoužíváme.

Typickým příkladem je slovo „nejneobhospodařovávatelnější(mi)“. Zvláštní je, že v databázi Českého národního korpusu toto slovo nenalezneme.

 

 

 

 

Další příklady českých, uměle vytvořených slov:

  • nejnevykrystalizovávatelnější(ho)
  • nejnezpravděpodobnostňovávatelnější(mi)
  • nejnezdevětadevadesáteroroznásobovávatelnější(mi/ho)

Vyslovit tato slova není jednoduché, s trochou trpělivosti se vám to však jistě podaří.

Jazykový pořízek ze severu

Švédové to mají o mnoho těžší. Údajně to jsou totiž oni, kdo se může pochlubit nejdelším slovem na světě:  Nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranläggningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussionsinläggsförberedelsearbete.

Jen ho zkuste říct. Má 129 hlásek a znamená to „přípravné práce na příspěvku k diskusi o údržbě systému materiálové podpory kontrolního zařízení pro leteckou dopravu na severovýchodní části pobřežního pobaltského dělostřelectva“. Složité slovo, složitý překlad…

Složeniny z německého jazyka a dalších

Germánské jazyky jsou vůbec velmi bohaté na počty dlouhých slov. Například:

Islandština – aðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúraútidyralyklakippuhringur. V překladu to znamená „kroužek na klíče pro hlavní dveře skladovací kůlny používané silničními pracovníky na Vaðlaheiði (název kopce)“.

Norština – minoritetsladningsbærerdiffusjonskoeffisientmålingsapparatur („zařízení pro měření vzdálenosti mezi částicemi v krystalu“).

Dánština – apeciallægepraksisplanlægningsstabiliseringsperiode („doba praxe k dosažení pozice lékař-specialista“).

Němčina – Donaudampfschiffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (slovo označuje „rozdělení rakouské paroplavební společnosti na přepravu lidí a nákladu na Dunaji s názvem Donaudampfschifffahrtsgesellschaft“).

Nedávno se však na youtube objevilo zvláštní video, ve kterém jistý manažer říká údajně nejdelší slovo na světě. Vyslovit toto slovo trvá 3 a půl hodiny! Obsahuje 189 819 písmen, pochází z angličtiny a mělo by se jednat o název proteinu, který je součástí lidských svalů. Tohle slovo si nejspíš ani netroufnete zkusit vyslovit.

Uznejte, že je překládání z cizích jazyků docela legrace?!

Mohlo by vás zajímat

Hindština. Přísloví, gramatika, zajímavosti

Hindština (hindī) patří k nejužívanějším jazykům nejen v Indii, ale také na celém světě (spolu s čínštinou, angličtinou a španělštinou). V Indii je sice pouze jedním z 23 oficiálních

Maráthština. Slovníček, gramatika, zajímavosti

Vzhledem k neuvěřitelnému počtu obyvatel Indie se tam v podstatě každý jenom trochu významnější jazyk řadí (s nadsázkou) mezi nejvíce používané na světě. Typický příklad představuje maráthština,