To, že je čínština na prvním místě mezi rodnými jazyky na světě, ví asi každý. Situace na dalších místech se však neustále dramaticky mění. Ještě nedávno byla na jasné stříbrné pozici angličtina. V posledních letech se počet rodilých mluvčí angličtiny v porovnání s jinými jazyky zmenšuje a momentálně ji silně atakuje španělština.

5 nejrozšířenějších rodných jazyků (v miliónech)

Zdroj: Statista.com

Španělštinu používá 420 milionů lidí (viz níže) a domluvíte se s ní až v 31 zemích – kromě Španělska v celé Jižní a Latinské Americe kromě Brazílie. Problém s dorozuměním v tomto jazyce už nebudete mít ani v Severní Americe. Pro Evropany je španělština čím dál tím oblíbenější. Někteří jí i považují za nejšťastnější jazyk světa. Díky očekávanému populačnímu boomu v západní Africe by měl růst počet lidí používajících francouzštinu.

5 nejrozšířenějších mluvených jazyků (v miliónech)

Zdroj: Statista.com

Zajímavý je i žebříček nejrozšířenějších jazyků, který mají jejich mluvčí jako svůj jazyk číslo dvě. Tady se nachází na prvním místě francouzština, dále angličtina, ruština, portugalština a arabština.

Situace na internetu je ale trochu jiná, tam stále angličtina dominuje. Na paty jí šlape čínština a ruština, ale prozatím její pozice rozhodně ohrožena není.

5 nejrozšířenějších studovaných jazyků (v miliónech)

Zdroj: Washingtonpost.com

Angličtina figurovala a vlastně dodnes figuruje na našich školách mezi cizími jazyky jako číslo jedna. Mít alespoň základy tohoto jazyka pokládáme již za samozřejmost.

5 nejrozšířenějších studovaných jazyků (v počtu zemí)

Zdroj: Washingtonpost.com

Všechny žebříčky a počty musíme brát ale s určitým nadhledem. Je totiž poměrně těžké sečíst všechny rodilé mluvčí, zvláště v rozvojových zemích, kde jsou veškeré statistiky asi spíše jen odhadem. Pozice na žebříčku je závislá samozřejmě i na změnách v demografickém vývoji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *