Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Psy, Kim a další zajímavosti z korejštiny

2.12.2018 | Umístěno v: Zajímavosti | Štítky: , , ,

Co všechno víte o korejštině?

Co všechno víte o korejštině?

Připadají vám asijské jazyky obzvláště složité? Možná to je pravda, ovšem korejština vás přesvědčí o opaku. Řadí se totiž k těm, které se nejspíše naučíte nejrychleji. Navíc ji v poslední době začínáme slýchat docela často, vzpomeňte si na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu 2018 a na jednání amerického prezidenta Trumpa s jeho severokorejským protějškem Kim Čong-unem.

Nenechte se ošálit. Hangukmal, Hangugo, Gugo či Urimal (Jižní Korea), Čosonmal, Čosono nebo Uri Mal (Severní Korea), to všechno jsou názvy, používané pro korejštinu.

Korejštinou hovoří téměř 80 milionů lidí na celém světě. Nejvíce samozřejmě v Jižní Koreji a v Korejské lidově demokratické republice, mnoho jejích uživatelů však žije i Číně, Japonsku, Rusku, USA, Kanadě, Austrálii, Brazílii či na Filipínách.

Historie korejského jazyka a abeceda hangul

Moderní korejština vychází se středokorejštiny. Ta má své kořeny ve starokorejštině, která se začala vyvíjet už v období před naším letopočtem. Společně s čedžuštinou patří do malé skupiny korejských jazyků. Dělí se na několik dialektů, například nářečí gyeongsang se používá v okolí Busanu a Tegu, nářečí hamgyong se vyskytuje na severu Korejského poloostrova a svůj dialekt má i ostrov Jeju.K zápisu korejštiny se užívá korejská abeceda hangul, která vznikla za vlády krále krále Sedžonga Velikého z dynastie Čoson roku 1443. Zahrnuje celkem 24 písmen.

Slavní Korejci a známá korejská slova

Některá korejská slova pronikla do světových jazyků a také do češtiny. Jedná se například označení sportů (taekwondo – korejské bojové umění) či jídla (soju – rýžový likér).

Nejslavnějším mluvčím korejštiny je Park Jae-sang, zpěvák vystupující pod uměleckým pseudonymem PSY. Jeho písnička Gangnam Style z roku 2012 se stala nejsledovanějším videem na YouTube. Jediným čistokrevným Korejcem, který získal Nobelovu cenu (za mír), byl v roce 2000 politik Kim Te-džung. A sportovní střelec Čin Čong-o je se třemi zlatými a dvěma stříbrnými medailemi nejúspěšnější korejský olympionik.

Událost dne

21.května – 2003

V severním Alžírsku vypuklo zemětřesení, které zabilo více než 2000 lidí. Mluví se zde arabština a berberština.

Nejnovější články

Sprostá ropucha, koncovky a další zajímavosti z litevštiny

9.5.2019

„Šešios žąsys su šešiais žąsyčiais,“ nejznámější jazykolam…

přečíst článek

Budapešť, maďarské hlavní město plné jazyků

29.4.2019

Prahu a Budapešť dělí zhruba 530 kilometrů…

přečíst článek

Metody, knihy, zajímavosti. Tematické seriály v našem magazínu

27.4.2019

Každý občas sleduje telenovely – a kdo…

přečíst článek