Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Brazílie, da Gama a další zajímavé souvislosti o portugalštině

29.12.2017 | Umístěno v: Zajímavosti | Štítky: ,

Portugalská vlajka kdysi vlála nad velkou koloniální říší.

Portugalská vlajka kdysi vlála nad velkou koloniální říší.

Že je portugalština málo používaný, lokální jazyk ze západního okraje Pyrenejského poloostrova? Ale kdeže, nenechte se zmást – portugalským jazykem mluví na celém přibližně 215 milionů lidí. Vydejte se do Brazílie, Angoly, Mosambiku, na Kapverdy či do Macaa a všude se tam s portugalštinou snadno domluvíte.

Všechno to jsou bývalé portugalské kolonie, které evropská námořní velmoc získala mezi 15. a 19. stoletím. Navíc se portugalsky nejspíše domluvíte i v Mexiku, Argentině, Kolumbii, na Kubě nebo Filipínách, tedy v zemích používajících španělštinu. Jedná se především o porozumění textů, s komunikací to bude horší, neboť Portugalci mluví rychle, zkracují samohlásky a polykají konce vět.

Portugalský jazyk v rodině románských jazyků

Z výše uvedeného vyplývá, že se portugalština řadí spolu se španělštinou, katalánštinou a galicijštinou do iberorománské větve románských jazyků. Mezi nimi je kvůli spoustě slovesných časů a používání mnoha diakritických znamének a písmen, jaká v žádném jiném jazyku nenajdete, vnímána jako nejtěžší.Ověřit si to můžete v dílech slavných portugalských umělců. Mezi nejslavnější se řadí tvůrce eposu Os Lusíadas, spisovatel Luís Vaz de Camões (1524-1580). Další významní autoři jsou například Eça de Queirós (1845-1900), brazilský prozaik Jorge Amado (1912-2001) a laureát Nobelovy ceny za literaturu José Saramago (nar. 1922).

Jaký je původ portugalštiny

Vznik portugalského jazyka lze vystopovat v dobách Římské říše. Tehdy začal vznikat z vulgární latiny (hovorová forma latinského jazyka), kterou na západě Iberského poloostrova používali římští vojáci a osadníci již od 3. století př. n. l. První dokumenty psané portugalštinou se datují do 11. století.

Když během 15. a 16. století Portugalské království vybudovalo koloniální říši, začala se portugalská řeč rozšiřovat do celého světa. Proto je dnes úředním jazykem několika nezávislých států a také se často používá jako druhý jazyk.

Hrst zajímavostí z portugalštiny

  • Nejznámější Portugalci: mořeplavci Fernão de Magalhães a Vasco da Gama, neurolog António Egas Moniz (nositel Nobelovy ceny za vědu) a samozřejmě fotbalista Cristiano Ronaldo.
  • Nejužívanější portugalská přísloví: „Zlé slovo poraní víc než ostrý meč“ a „Veslování je práce a štěstí je vítr, opírající se do plachet“.
  • Nejzajímavější portugalské slovo: aceitou (akceptoval) obsahuje 5 samohlásek v abecedním pořadí.
  • Nejdelší portugalské slovo: anticonstitucionalissimamente (protiústavně).
  • Nejzajímavější portugalská věta: A aranha arranha a rã. (Pavouk popadl žábu.)

Událost dne

20. ledna – 1996

Na území Palestinské autonomie proběhly volby, byla zvolena Palestinská rada a Jásir Arafat se stal prezidentem

Nejnovější články

Thor, dva jazyky a další zajímavosti z norštiny

14.1.2019

Některé jazyky jako kdyby snad ani neexistovaly.…

přečíst článek

Google Translate v novém kabátu

10.1.2019

Není to tak dávno, co překladač Google…

přečíst článek

Rozhovor na Local Experts: Jana Švihlová

8.1.2019

Interview – Mgr. Jana Švihlová Přečtete si…

přečíst článek