Naho
+420 602 276 400 | info@translation-interpreting.cz | Po-Pá: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Hrst zajímavostí z ruštiny

28.7.2017 | Umístěno v: Zajímavosti | Štítky: , ,

Ruská vlajka jako jeden ze symbolů ruštiny

Ruská vlajka jako jeden ze symbolů ruštiny

Dříve (do roku 1990) jsme se rusky museli povinně učit všichni. Tato doba je už naštěstí za námi, na druhou stranu počet zájemců o výuku ruštiny v posledních letech opět stoupá. Aby ne, když se jedná o nejvíce užívaný slovanský jazyk (počet mluvčích se odhaduje na 280 miliónů) a patří také mezi šestici úředních jazyků OSN.

Ruský jazyk je oficiální řečí v Bělorusku, Gagauzsku (Abcházie), Jižní Osetii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Podněstří (Moldavsko) a samozřejmě v Rusku.

Historie ruštiny pro začátečníky

Zrození ruštiny lze vystopovat v desátém století, kdy se na ruském území začala společně s křesťanstvím rozšiřovat i církevní slovanština, z níž se postupně stal jazyk úřední a spisovný. V 17. století začal sílit význam Moskvy, která prosazovala jazyk ze svého okolí. Význam církevní slovanštiny slábl a hned na počátku 18. století proběhla reforma spisovné ruštiny, včetně úpravy písma. Největší rozkvět klasické ruské literatury vypukl v 19. století (Puškin, Gogol, Tolstoj).

Dnešní ruština používá písmo cyrilici, jejíž abeceda je známá pod pojmem azbuka. V některých zemích, například v Kazachstánu, se od používání azbuky upouští. Na popularitě ruštiny to ovšem nic nemění, dokonce i v USA či v západní Evropě je jedničkou při volbě studia slovanských jazyků. Žádosti o tlumočení z ruského jazyka zkrátka přibývají.

Kolik slovíček má ruský jazyk?

Současná ruština má kolem půl miliónu slov. Velký akademický slovník o 17 dílech obsahuje 131 257 slov a dosud se považuje za největší slovník ruského jazyka. Ve slovníku nejčastěji používaných slov jich ale najdete jen kolem 2 až 2 500.

Řada slov z ruštiny pronikla i do češtiny. U některých je jejich původ evidentní, u jiných budete překvapeni. Jde o slova jako balalajka, běluha, borec, boršč, car, čistka, gulag, chobot, jeseter, kormidlo, kulak, maják, paluba, pogrom, samizdat, samovar, svoloč, treska, tuleň, vějíř, vesmír, vodka, vorvaň, vzduch či zemljanka.

U nich se překlady z ruského jazyka dělají jedna báseň!

Událost dne

23. února – 1945

Druhá světová válka – Američané osvobozují města na Filipínách a Manile. V Polsku v Poznani kapitulují Němci pod tlakem Polských a ruských sil

Nejnovější články

Amalgám, colac a další zajímavosti z rumunštiny

12.2.2019

Kdysi se do Rumunska jezdilo k moři, dnes…

přečíst článek

Peitsche, hottentotten a jiná podivná slovíčka v němčině

8.2.2019

Na první poslech němčina působí poněkud krkolomně,…

přečíst článek

Ohlédnutí za rokem 2018 a přání do toho dalšího

30.1.2019

Od zimy do zimy, 365 nocí, ale…

přečíst článek