Naho
+420 602 276 400, 603 525 299 | VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ 832/19, PRAHA 1 | info@translation-interpreting.cz | Pondělí - Pátek: 9:00-17:00 | Česky English

JSV

Clackson, farfar a další zajímavosti ze švédštiny

31.8.2019 | Umístěno v: Zajímavosti | Štítky: , ,

Malebná švédská krajina. A libozvučná švédština?

Společně s dánštinou, norštinou, islandštinou a faerštinou patří švédština k severogermánským jazykům. Z uvedených jazyků má nejblíže k norštině a dánštině, nejvzdáleněji, vzhledem k odlišnému jazykovému vývoji, k islandštině. V současnosti švédštinou mluví přibližně 10 milionů lidí ve Švédsku a v pobřežních oblastech Finska.

Švédština, kterou hovoří zhruba stejné množství lidí jako češtinou, nám může připadat jako hodně směšný jazyk. Svědčí o tom například neustálé vymýšlení švédsky znějících, ale samozřejmě reálně neexistujících jmen. Jen namátkou z těch slušnějších: Carl-Gustaf Sudhoven, Houkal Clackson, Stig Pohlavson nebo Pes Pochcalström.

Gramatika a výslovnost švédského jazyka

Oproti českému jazyku disponuje švédština jednodušší gramatikou. Například má jen dva rody (společný a střední), podstatná jména se prakticky neskloňují, slovesa nečasují, a tudíž mají v každé osobě stejný tvar. Za zmínku rozhodně stojí, že vykání se nepoužívá a je tedy běžné tykat i politikům, učitelům nebo nadřízeným.S výslovností je to ale mnohem horší, takže buďme rádi, že většina Švédů umí perfektně anglicky. Švédština má několik specifických hlásek: å, ä, ö. Tyto malé potvůrky způsobují Středoevropanovi při učení problémy, protože jejich výslovnost se od té naší podstatně liší. Ostatně, zkuste si třeba tento jazykolam: „Farfar, får får får? Nej, får får inte får, får får lamm.“ („Dědečku, mají ovce ovce? Ne, ovce nemají ovce, ovce mají jehňata.“)

Základy švédského slovníčku

Není žádný div, že slovní zásoba švédštiny má z velké části germánský základ, ale kromě slov přejatých z němčiny a angličtiny se zde vyskytuje i hodně slov z francouzštiny, latiny nebo řečtiny. I z češtiny si Skandinávci vypůjčovali, například robota, polku a pistoli. A my od nich máme třeba skanzen a ombudsmana.

Jinak většina švédských slov vzniká skládáním dvou a více slovních základů. Podívejte se kupříkladu na roztomilé slovíčko „regionutvecklingssekretariatet“ (sekretář regionálního rozvoje). Slovní zásoba švédštiny proto, co se týče kvantity, disponuje teoreticky neomezenými možnosti…

Pár známých Švédů

Možná i to je důvod, proč se ve Švédsku narodilo tolik slavných osobností. Jen namátkou jmenujme krále Gustava II. Adolfa, politika Olofa Palmeho, fyzika Anderse Celsia či biologa Carla Linného. Tři desítky krajanů fyzika Alfreda Nobela získaly ocenění, které vytvořil v roce 1901. Z oblasti popkultury zná snad každý jména jako Astrid Lindgrenová a Stieg Larsson, Ingmar Bergman, Greta Garbo a Dolph Lundgren, Zlatan Ibrahimovič, Björn Borg a Mats Wilander, Ingemar Stenmark nebo ABBA.

Událost dne

20.října – 1968

Bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová se vdala za řeckého magnáta Aristotela Onassise.

Nejnovější články

Přijďte se za námi podívat na For Interior, PVA Letňany 10.–13. 10. 2019!

11.10.2019

Je nám ctí být přítomni jako překladatelská…

přečíst článek

Výuka naopak, transkreace, Řím. Takže to NEJ z magazínu

9.10.2019

Při pohledu do statistik to vypadá, že…

přečíst článek

Ugrofinové, tři délky hlásek a další zajímavosti z estonštiny

7.10.2019

Nejmenší a nejsevernější z pobaltských zemí –…

přečíst článek